Kaszki – jak wprowadzać produkty skrobiowe do diety niemowlęcia

Kaszki  stanowią istotny element diety niemowląt. To właśnie kaszki i kleiki są wprowadzane do diety malucha jako pierwsze pokarmy stałe, rozszerzające dotąd wyłącznie mleczne menu. Pierwsze produkty zbożowe podaje się zwykle po szóstym miesiącu życia, jednak w przypadku dzieci karmionych mlekiem modyfikowanym można to zrobić nieco wcześniej. Jak wprowadzić kaszkę do diety malucha i jaką wybrać na początek?

Pierwsza kaszka dla niemowlęcia

Na rynku dostępne są bardzo różne kaszki dla niemowląt i małych dzieci. Wybierając najwłaściwszy produkt dla swojego dziecka, należy wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

 – wiek dziecka. Producenci określają minimalny wiek niemowląt, dla których przeznaczony jest produkt;

 – ilość i rodzaj składników. Pierwsze kaszki powinny być bezmleczne, najlepiej jednoskładnikowe, tzn. zawierające wyłącznie rozdrobnione ziarno jednego rodzaju zbóż, najlepiej ryżu lub kukurydzy.

Dzieci nieco starsze, które oswoją się już ze smakiem i konsystencją kaszki ryżowej lub kukurydzianej, można zachęcać do próbowania innych smaków. Początkowo warto pozostać przy tym samym rodzaju zboża, uzupełniając je jednak o dodatek owoców. Na początek idealne będą jabłka lub maliny. W późniejszej kolejności dietę dziecka można rozszerzyć o kaszki wieloskładnikowe – mleczne, wielozbożowe, a także zawierające w swoim składzie zboża glutenowe. Co do zasady, kaszki manny nie powinno się wprowadzać do diety dziecka przed ukończeniem przez nie 10 miesięcy.

Kaszki dla niemowląt nie tylko na słodko

Zazwyczaj kaszki są podawane niemowlętom i małym dzieciom jako neutralny w smaku posiłek mleczno-zbożowy, lub słodki deserem, z dodatkiem owoców. Jednak jednoskładnikowe kaszki nadają się również idealnie do zagęszczania przecierów i zupek jarzynowych. Sprawdzą się również dobrze jako element zbilansowanego posiłku dla nieco starszego niemowlęcia, którego dieta zawiera już obiadki z dodatkiem mięs. Warto dopasować rodzaj podawanej kaszki do preferencji samego dziecka oraz zaleceń pediatry.