Jakie kaszki dla dzieci są najlepsze

Jednym z podstawowych produktów w codziennej diecie każdego dziecka stanowią produkty zbożowe. To właśnie kaszki są jednym z tych produktów, które wprowadza się na samym początku podczas rozszerzania diety niemowlaka. Stanowią źródło cennych składników odżywczych, są też bardzo lekkostrawne. Przed rozpoczęciem karmienia dziecka kaszką, warto jednak wiedzieć jaką wybrać, aby spełniła swoje zadanie i nie zaszkodziła delikatnemu organizmowi dziecka.

Jaka kaszka dla niemowlaka?

Z uwagi na różnorodność produktów dla niemowląt dostępnych na sklepowych półkach, łatwo zagubić się w wyborze idealnej kaszki dla niemowlaka. Warto jednak pamiętać że to właśnie kaszki stanowią doskonały produkt na początek rozszerzania diety niemowlaka i nie warto z nich rezygnować. Są one cennym źródłem takich substancji odżywczych jak:

– węglowodany,

– białka,

– błonnik,

– witaminy i minerały.

Są też produktem bardzo sycącym. Na początku warto wybierać kaszki o jak najprostszym składzie, w których znajdować będą się rozdrobione zboża, wolne od takich składników jak cukier, sztuczne słodziki i barwniki oraz konserwanty. Podczas wprowadzania kaszek do diety niemowlaka kluczowe znaczenie ma obserwacja jak dziecko reaguje na dany rodzaj kaszy oraz czy nie pojawiają się reakcje alergiczne. Warto wybierać spośród różnego rodzaju kasz m.in. jaglanej, owsianej czy kaszy z amarantusa. Dla dzieci z uczuleniem na gluten doskonałą alternatywą będą kaszki kukurydziane.

Kaszki dla starszych dzieci

W przypadku starszych dzieci, po ukończeniu przez nich 12 miesiąca życia, kaszki mogą stanowić uzupełnienie zbilansowanej i zdrowej diety. Warto pamiętać jednak, że nie mogą one być podstawowym składnikiem żywienia starszego dziecka.

W przypadku dzieci po 1 roku życia kaszki będą stanowiły idealny dodatek do takich produktów jak jogurty, serki czy owocowe musy. Z dodatkiem owoców będą także doskonałym deserem lub przekąską pomiędzy głównymi posiłkami.  W przypadku starszych dzieci warto nadal trzymać się zasady, aby kupowane produkty zawierały jak najmniejszą ilość cukru oraz przetworzonych dodatków. Starsze dzieci powinny jeść kaszę łyżeczką (unika się stosowania podawania kaszy w butelce), przez co wspiera się ich prawidłowy rozwój.