Aktualne poglądy na temat roli kaszek dla małych dzieci w żywieniu

Mleko matki stanowi optymalną dietę dla niemowląt, ale pod koniec pierwszych sześciu miesięcy życia karmienie piersią nie zaspokaja już w pełni rosnącego zapotrzebowania dziecka na składniki odżywcze i energię. Nawet w krajach rozwiniętych dziecko w wieku 6 miesięcy otrzymuje z mlekiem matki mniej niż 50% niezbędnych mikroskładników odżywczych (żelazo, cynk, mangan itp.) i prawie wszystkie niezbędne witamin.

Zdrowa żywność dla małych dzieci

Dietę 4-6-miesięcznych dzieci należy rozszerzać o pokarmy uzupełniające i posiłki dostarczające dodatkowych składników odżywczych, których spożycie z mlekiem matki lub preparatem do początkowego żywienia niemowląt staje się niewystarczające. W tym wieku dziecko potrzebuje już białek roślinnych, różnorodnych węglowodanów, mikroelementów, witamin i kwasów tłuszczowych, aby zapewnić sobie intensywny wzrost i rozwój.

Żywność uzupełniająca dla dzieci

Żywność uzupełniająca to nowa żywność na bazie owoców, warzyw, zbóż, twarogu, żółtek jaj, mięsa, przecierów mięsnych i warzywnych, kefiru i innych produktów mlecznych, ryb i przecierów warzywno-rybnych itp. Zapotrzebowanie żywieniowe dzieci w drugim półroczu życia jest pokrywane w 25-50% z energii, w 50% z cynku i w 100% z żelaza.

Możliwość wprowadzenia różnych rodzajów pokarmów uzupełniających do diety dziecka po ukończeniu pierwszego półrocza życia wynika z faktu, że przewód pokarmowy staje się bardziej dojrzały w miarę wzrostu dziecka: zmniejsza się początkowo duża przepuszczalność błony śluzowej jelit, dojrzewa wiele enzymów trawiennych i rozwija się wystarczający poziom odporności miejscowej.

Wpływ żywienia na rozwój

Produkty i pokarmy, które dziecko otrzymuje, stymulują aktywność enzymatyczną i sokową przewodu pokarmowego, funkcje motoryczne jelit, rozwój aparatu żującego oraz kształtowanie nawyków smakowych. Skład mikroflory jelitowej zaczyna się zmieniać wraz z karmieniem uzupełniającym, w którym zwiększa się udział flory tlenowej, a zmniejsza się poziom bifidobakterii.

Moment wprowadzenia pokarmów uzupełniających takich jak kaszki np. marki Nestle dla dzieci zależy od fizjologicznych cech narządów i układu rozwojowego dziecka, jego gotowości do przyjmowania nowych pokarmów i jest w dużym stopniu indywidualna dla każdego dziecka.

Udowodniono, że zarówno wczesne, jak i opóźnione wprowadzanie pokarmów uzupełniających jest równie niekorzystne dla wzrostu i rozwoju dziecka. Na przykład wczesne podawanie pokarmów uzupełniających zwiększa częstotliwość występowania reakcji alergicznych, mleko matki lub preparat do początkowego żywienia niemowląt są nadmiernie wypierane, a aktywność enzymatyczna przewodu pokarmowego jest gwałtownie stymulowana.